29 JANUARI, 2015
Written by CHARLOTTA
Idag presenterades marknadsrapporten för 2014 som är gjord av Ekoweb (en oberoende nätsajt och marknadsbevakare): En världsunik ekoökning i Sverige på + 38 %!
“Ekotrenden tilltog ytterligare i styrka under andra hälften av 2014. Det är både de svenska konsumenternas efterfrågan samt detaljhandelns aktivare arbete i butik som driver försäljningsökningen. Totalt ökade den ekologiska livsmedelsförsäljningen med 38 procent 2014.
– Det är svenskproducerat som i hög grad står för ekoökningen. Konsumenterna vill köpa ekologiskt och svenskt. Periodvis har marknadens också präglats av brist. Försäljningsökningen kunde alltså varit ännu högre, säger Cecilia Ryegård, Ekoweb.”
Vi tycker att det är glädjande att konsumenter börjar sätta krav på vad det är vi stoppar i oss, att vi faktiskt blivit mer medvetna och ställer krav och efterfrågar efter ekologiskt i affärerna. Det ökar trycket och det är efterfrågan som styr marknaden. Hurra för EKO!
Fortsätt TÄNKA EKOLOGISKT! Think organic!
Några ökningar i försäljningsvärde av ekologiska livsmedel i Sverige i procent:
• ICA: + 55 %
• Coop: + 40 %
• Axfood: + 40 %
• Systembolaget: + 83 %
• Martin & Servera: +24 %
• Arla: + 36 %
Några ökningar i försäljningsvärde av ekologiska livsmedel i andra länder i procent: (preliminära siffror 2014)
• USA: + 10 % (ekoandel ca 4%)
• Tyskland: + 8-10 % (ekoandel ca 5%)
• Danmark: + 8 % (ekoandel ca 8,5%)
• Norge: +20 % (ekoandel ca 2%)
Källa: Läs mer på Ekoweb